92/10/2
تعداد نظرات:0
19:43
شماره مطلب:1392102676
-A A +A
واکنش ها به بیلبورد های ترویج فرزند آوری

مادر کجاست؟استراحت می‌کند برای به دنیا‌آوردن فرزند ششم!

نصب بیلبوردهای «با یک گل بهار نمی شه» از همان روزهای ابتدایی نظرات متفاوتی را در پی داشت. بیلبوردهایی که با هدف ترویج فرزند آوری و تشویق خانواه های ایرانی به بچه دار شدن و داشتن بچه هایی بیشتر طراحی و در نقطه های مختلف نصب شد. اما نوع طراحی و به خصوص نبود مادر خانواده در یکی از آنها، باعث واکنش های زیادی شد.

به گزارش طنین یاس به نقل از مجله مهر، کسانی که دهه 70 شمسی را به یاد دارند، تابلو های فرزند کمتر، زندگی بهتر را هم یادشان می آید. آن زمان هدف کاهش جمعیت بود و حالا افزایش جمعیت. بعد از هشدارهایی که درباره کاهش نرخ رشد و پیر شدن تدریجی جمعیت داده شد، نصب این بیلبوردها یکی از کارهای تبلیغی بود که برای فرهنگ‌سازی انجام شد. 

یک روز پس از نصب بیلبوردها، کاریکاتورها و طرح های زیادی در انتقاد به آن منتشر شد که بسیاری از آنها نبود مادر خانواده در کادر این طرح را نشانه گرفته بود. حالا احسان محمدحسنی مدیرعامل مؤسسه فرهنگی- رسانه‌ای اوج، که طراح این بیلبوردها بوده اند، به این انتقادها پاسخ داده و در گفت و گویی با خبرگزاری فارس اعلام کرده که  یکی از دلایل عدم حضور مادر در طرح نقد تک‌فرزندی، جلوگیری از انتقادهای دیگری مبنی بر ترویج دوچرخه‌سواری بانوان بوده است. 

او گفته است: «انجمن طراحان گرافیک انقلاب اسلامی دو طرح مختلف را با مضمون افزایش جمعیت طراحی کرده است که یکی از آن‌ها خانواده‌ای شاد را سوار بر دوچرخه به تصویر کشیده است. دیگری خانواده‌ای است که سوار بر قایق هستند در طرح اول به دلیل آن که حضور مادر خانواده سوار بر دوچرخه ممکن بود با انتقادات دیگری از جمله ترویج دوچرخه سواری بانوان همراه باشد،‌ بنابراین مادر خانواده در این طرح دیده نمی‌شود ولی درباره تعداد بچه‌ها و جنسیت آن‌ها هیچ تعمدی وجود نداشته و قطعاً هنرمندان در طرح‌های بعدی خود با دقت و هوشمندی بیشتری آثارشان را ارائه خواهند کرد. در طرح دیگر که خانواده‌ای سوار بر قایق هستند،‌هم مادر و هم دختر خانواده حضور دارند و این انتقادات را نسبت به بی‌توجهی به حضور مادر و دختر در یک خانواده ایرانی رد می‌کند.»

او البته به این توضیح بسنده نکرده و خطاب به منتقدان این طرح‌ها گفته است: «مادری که پنج فرزند به دنیا آورده، در خانه در حال استراحت و آمادگی برای به دنیا آوردن فرزند ششم خود است!»

محمد حسنی از کسانی که به این طراح ها انتقاد کرده اند به عنوان حاشیه ساز نام برده و آن را هیاهوی رسانه ای دانسته و البته از منتقدان خواسته به محتوای اصلی این آثار توجه کنند که نقد تک فرزندی و همگام با سیاست ازدیاد جمعیت ایران است. 

او گفته است:« ما رفته رفته عادت می کنیم به این که هر جا مواضعی هم سو با سیاست‌های نظام در یک اثر هنری اتخاذ می‌کنیم، باید منتظر سنگ باران شدن برخی عده معدود هم باشیم و این تابلوها نیز به دلیل آن که در راستای سیاست‌های نظام طراحی شده است با انتقاد برخی عده خاص رو به رو شده است.»

اشاره محمدحسنی به انتقادها از تابلو های «صداقت آمریکایی» است که توسط انجمن طراحان گرافیک انقلاب اسلامی، طراحی شده بود و پس از انتقادها و اظهار نظرها، از معابر عمومی جمع آوری شد. 

جالب اینجاست که روزنامه تلگراف هم به نصب بیلبوردهای «با یک گل بهار نمی شه»واکنش نشان داده و در گزارشی نوشته بود:« نصب بیلبورد جدید تبلیغاتی درباره گسترش چند فرزندی در خیابان های تهران، بخشی از برنامه جدید ایران برای جایگزین کردن سیاست های کنترل جمعیت با افزایش رونق جمعیت است.در این تبلیغ کارتونی فواید چند فرزندی در بزرگراه های اصلی شهر تهران به تصویر کشیده شده است. تبلیغ با شعار با «یک گل بهار نمی شه، فرزند بیشتر زندگی شادتر» همراه است. در تصویر بیلبورد تبلیغاتی یک خانواده پنج نفره در حال پارو زدن هستند و پشت آنها یک پدر و پسر که خوشحالی کمتری در چهره شان دیده می شود سوار قایق هستند که بیانگر خانوادهای دارای تک فرزند است. در این تصویر مادر خارج از کادر بوده و در قایق پر از بچه، مادر خانواده در پشت سر شوهر و چهار کودکش پارو می زند.»

انتهای پیام/ ت

 

 

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.